گند زدن به زبان مادری!

خدمت شما بزرگواران عرض کنم همین‌طور که ارتباطات ما از طریق فضای نسبتاً مجازی، روز به روز و ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه و ثانیه به ثانیه و قس‌علی‌هذا در حال گسترش است، به همان میزان گند زدن به زبان سلیس و روان فارسی هم رواج پیدا کرده است و ما شاهد کلماتی هستیم که به حول و قوۀ الهی در اطراف و اکناف به چشم‌مان برمی‌خورد یا چشم ما به آن‌ها برمی‌خورد؛ فرقی نمی‌کند، مهم این است که برمی‌خورد.

دست من بود، در کنار روز مادر که همان روز زن است، روز پدر که همان روز مرد است، روز هوای پاک، روز ایدز، روز طبیعت، روز هنرهای نمایشی، روز ایمنی و حمل و نقل، روز بزرگداشت فردوسی، روز سینما، روز اهدای عضو، روز قیام مردم گرگان، روز روستا و عشایر و... یک روز هم با نام روز «غلط ننویسیم» یا روز «جان مادرتان گند نزنید به زبان فارسی» اضافه می‌کردم تا حداقل در فضای نسبتاً مجازی یا در شبکه‌های اجتماعی، همان روز و فقط همان روز، جملات قصاری، اشعاری، داستان‌های کوتاهی، استیکرهایی، جملات بزرگانی، مِن باب همین موضوع در فضای بی‌در و پیکر نسبتاً مجازی، همین‌طور فوج فوج، گروه گروه و دسته به دسته، یک‌جا نشسته و گسترش پیدا می‌کرد و حتی کار به چالش آب‌یخ و هشتگ و این جور مسائل می‌کشید.

جانم برای‌تان بگوید از «عاقا» که بگذریم، «عجیجم» و «عچقم» را که در گوشه‌ای بنهیم و نادیده بگیریم، «خاب» و «خاهر» را کجای دل‌مان بگذاریم! ما که پانصد کلمه یادداشت می‌نویسیم، این «واو» چه کسری در وجود مقدس‌مان ایجاد می‌کند؟ مثلاً ما اصفهانی‌ها که بعضاً «خواهر» را «خار» خطاب می‌کنیم، پس فردا اگر به همین منوال پیش برویم و در پارکی، باغی خدای ناکرده، زبانم لال خاری به پشت‌مان فرو برود و بگوییم: «اِوا خاک عالم! خار رفت تو پشتم!»، به خواهرمان بر نمی‌خورد؟ نه، شما بگویید، بر نمی‌خورد؟ «خاب» و «خاهر» را هم بگذارید یک گوشه. مگر نمی‌گویند سلام، سلامتی می‌آورد؟ می‌گویند یا نمی‌گویند؟ حالا سؤال اینجاست که آیا «س» هم سلامتی می‌آورد یا فقط سینِ سلامتی را می‌آورد؟ اصلاً از کجا بفهمیم این سین، سین سلامتی است و سینِ سقلمه نیست!

این بی‌معنی بازی‌ها حتی به سینما که به اصطلاح هنر هفتم ما است و هی مدام مردم را دعوت می‌کنند که بروید فیلم ببینید، صندلی‌های سینما را خالی نگذارید و قرار است به زبان تصویر، فرهنگ‌سازی کنند در جوامع بشریت، کشیده شده و مردم را علناً و در قالب تبلیغات مختلف و دعواهای صوری به سینما می‌کشانند که مثلاً بروند فیلم «آااااااااااادت نمی‌کنیم» را ببینند. هی هم این «الف»ش را کش داده‌اند که یعنی به واقع و عمیقاً ما عادت نمی‌کنیم.

یا همین «ه» چسبان خودمان که تازگی به هر کلمه‌ای می‌چسبد که در واقع سریش شده و خودش را به هر کلمه‌ای می‌چسباند. «کتابِ مرا بده» را نوشتند «کتابه مرا بده» و ککمان هم نگزید. (کاف اول را فتحه و کاف دوم را کسره بدهید که اگر هر دو را کسره بدهید در دیار ما اصفهانی‌ها فحش محسوب می‌شود.) «کتابه» را با «آفتابه» اشتباه گرفتند و خم به ابرو نیاوردیم. یکی نبود بگوید شما «آفتابهِ توالت» را می‌نویسید: «آفتابهه توالت»؟ اصلاً «آفتابهه» معنی دارد؟

کلمات را شکستند و گچ نگرفتند؛ آتل حتی! ای کاش درست می‌شکستند. «سناتور تد رو ندیدی؟» را نوشتند: «سناتور تدو ندیدی؟» یا «سناتور تد و ندیدی؟». ایها الناس! شکستۀ «را»، «رو» است. من که مطلب با کلمات شکسته نمی‌خوانم؛ یعنی نمی‌توانم بخوانم، چطور بشود که بخوانم!

خلاصه این‌که دست روی دل‌مان ‌نگذارید که خون است. بیایید با هم مصوب کنیم و روزی را در تقویم بگماریم و در آن روز که نامش را «روز گند نزدن به زبان مادری» می‌گذاریم، چهار تا جملۀ باحال در تلگرام، واتس‌آپ، تانگو، وایبر، اینستا و هر کوفتی که می‌دانیم بپراکنیم تا بلکه این روز هم در خودآگاه و ناخودآگاه ما ثبت و ضبط گردد.   

آن روز، جمعه باشد.
تعطیله که، اما حالا که خوب فکر می کنم روز خوبیه.
سرعت این گند زدن خیلی زیاده، هر چند فکر میکنم تغییر و تحول در این مورد مصداق بارز "نرود میخ آهنین در سنگ" باشه...
چرا که خیلی از ماهایی که خودمون هم به این امر واقفیم و این اشتباهات در زبان مادری رو چه به لحاظ گفتاری و چه به لحاظ نوشتاری اشتباه میدونیم و بخاطرش تاسف هم میخوریم، گاهی اوقات ناخودآگاه همین اشتباهات رو مرتکب میشیم، بدون اینکه متوجه باشیم... چون توی جامعه مرتب استفاده میشه و ذهن ما اونا رو جذب میکنه.
تکراریه، اما کارسازه. از خودمون... درست نویسی رو از خودمون شروع کنیم؛ با ویرایش خوب نوشته های خودمون و نه عجله برای پست مطلب. یا حتی چت در اون موجود شیطان صفت ذاتاً کاردرست :)
سه شنبه ۲۹ فروردين ۹۶ , ۱۰:۵۰ مــیـمـ‌‌‌‌ ‌‌‌‌
ولی هیچیییی به قدر ه کسره رو مخ نیست:/
این پیامایی که توشون نوشته دوسته عزیز مخصوصا:///
دقیقاً...
اخیرا چیزی دیدیم‌در فضای مجازی که دلمان میخواهد بریم پشت سرمان را هم نکاه نکنیم. بله انتخوابات!
اون «واو» رو اوردن اینجا دیگه، مشکلی نیست :)
من به نوبه‌ی خودم معذرت می‌خوام! ‌
البته می‌دونم معذرت کافی نیست ولی واسه اقدام‌نکردن هم باز معذرت میخوام!
معذرت؟ از کی؟ خب چرا؟ دیر میشه ها! از شنبه خوبه؟ :)

خخخخخخخ

:(((

بخندم یا گریه کنم

:/

خودمم موندم کدوم رو قبول کنم :)
من از این موضوع حمایت میکنم و میخوام یک مثال عینی بگم ..
چند روز پیش میخواستم لینک یک پست برا چندماه قبل رو بدم به آقاگل که مرتبط با پستشون بود، یک دور که خواندم خودم اذیت شدم و کمی ویرایش کردم بعد فرستادم براشون، درسته هنوز کامل اوصول نوشتن رو رعایت نمیکنم ولی سعی میکنم بیش از حد زبان فارسی رو از محور اصلیش دور نکنم ...
ممنون از حمایت شما.
بله؛ اینم یه مثال عینی :)
چیزی دیگه ازش نمونده که نخوایم گند بزنیم! :|
حالا جداعه اینا، حاله شوما خوبس جنااااب میرزا؟! :))
چرا چیزی نمونده؟ همین جملۀ اول شما یک نمونۀ شکسته نویسیه که در حالت نوشتاریش میشه همون چیزی که مونده.
شما که دیگه یکی از اساتید زبده و خبره در این رشته اید! :)
شکری خدا خبم، الهی شکر! :)
حالا س رو ما هم مینویسیم اما دیگه خاهر و خاب و حتا و ... خیلی ضایع است.
+ منم موافقم ؛ به نظرم یک روز رو تو تقویم بیانیمون به نام روز زبان مادری یا روز فارسی را پاس بداریم تصویب کنیم و همه تو اون روز برای بقای زبان مادری تلاش کنن.
++ من شکسته می نویسم اما دیگه اصل کلمه رو تغییر نمیدم:)
یاعلی
ننویسین خب :) آخ آخ «حتا» رو یادم رفت :) بعضی وقتا برای معصومین هم می نویسن (ع) یا (س) یا (ص). اینا هم اشتباهه. خب طبق اعتقاد ما شاهد و ناظرن. حالا شما بفرماین یا علی (ع)، حالا این (ع) جای علیه السلام رو می گیره که بخوایم جوابش رو که واجبه دریافت کنیم!
یا مثلا شما به پدرتون که وارد منزل شدن بفرمایید: «سین پدر، خسته نباشید!» جواب که نمیدن هیچ، می فرمان: «چی پدر؟» :))
یا علی مدد 
اخه عادت کردم دیگه:) احتمالا واسه این پستتون سعی بر ترک عادت کنم اما وقت میبره.
اقا خدایی دیگه علیه السلام و صلوات الله علیه یا صل الله علیه و اله و سلم (خیلی وقت بود صلوات الله علیه میگفتم دومی اصلا یادم نبود نمیدونم درست گفتم یا نه:) ) و سلام الله علیه و ... خیلی طولانی ان.
اما سال سوم یه دبیر عربی اهل سنت داشتم روی این موضوع حساس بود میگفت ص ننویسین کامل بنویسین.:)
باور کنین بگم س بابا اصلا داخل راهم نمیده:))

این یکی از اون عادت هایی که هر چه زودتر ترک کنید بهتره. مثل ترک سیگار می مونه، تازه امراض از بین میرن :)
نه دیگه، خداییش شما اون تیکه از مطلبم رو درست نخوندین که ما شاید 500، بلکه بیشتر کلمه تایپ می کنیم، حالا فقط همین علیه السلامش خستگی برامون میاره؟
یا صلوات الله علیه سخته برامون تایپش؟ یا حتی صلی الله علیه و آله؟ امتحان کنید تموم حروفش در کنار هم رو کیبورد قرار گرفته.
اصلا طولانی بودنش مسئله ای نیست. تو نماز: «السلام علیک ایها النبی و رحمة الله و برکاته» با ضمیر «ک»، خطاب هست و انگار شخص پیغمبر رودر روی ماست که انگار نه، صد در صد، چون داریم خطاب می کنیم. عرضم اینه که وقتی میگیم علیه السلام، در واقع داریم سلام می کنیم دیگه. حالا این (ع) اصلا جواب نداره :)
درود بر اون دبیر عربی! ؛)
خب پس، «سین» را فراموش کنید.
یا علی
من بارها با آبجی خانم سرِ همین موضوع بحث کردم... انگار نه انگار!
بیچاره زبانِ فارسی...

خب جنابِ میرزا... مهراد کوچولو خوبه؟! :)
بازم بحث کنید. دوره، دورۀ مذاکره هست :)
مهراد کوچولو هم دست بوسن. ایشون فعلا سه تا کار انجام میدن: 1) خوردن 2) خوابیدن 3) خودتون بلدید دیگه :)
دیروز بچه خیلی اشک ریخت!
پست خیلی خوبی بود :)))
سوادمون کم هست و اما سعی مان را میکنیم :)
اینچنین روزی هم به تقویم اضافه شه ٬ خیلی هم خوب :)
فقط هفده شهریور نیفته که با تولد من مُصادف میشه و کسی تحویلش نمیگیره ؛))
موفق باشید
مخلص :)
اختیار دارید، از شما فقط یه مورد به یاد دارم و اونم همون بحث «را» هست که «رو» نمی نویسید. مثلاً می نویسید: «دیروز حسین و بردم حرم» که درستش میشه «دیروز حسین رو بردم حرم»
پس از همین الان پیش پیش تولدت مبارک محمدرضا! :) [گل]
سلامت باشی!
چهارشنبه ۳۰ فروردين ۹۶ , ۰۸:۰۹ منتظر اتفاقات خوب (حورا)
یا مثلا میگیم ز بزن یا بزنگ!
اون «ز» بزن چیزی دیگه تعبیر نشه صلوات! :)
ا همینجا اعلام میکنم که اگه شاما!( شما) سری به وب اندرومدار زده بودید الان نمیتونستید این پست رو بزارید!
من یکی از کل نوشته هاش فقط دو کلمه شو بزوررررر میفهمم:)))
:)
بهار منتقد خوش اومدی! :)
مدار نیست انگار، اندرومداست. می خونمش :)
درسته ؛))
الهی بمیرم چرا اشک ریخت؟! :(
خدا نکنه!
ختنه شون فرمودند :)
آخی :)
خب یه عکس بذارید از نی نی کوچولوتون... دل مون تنگ شده براش :)
زنده باشید!
تشکر، یه چند تا پست برید پایین تر عکسشون هست :)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Powered by Bayan